30 km/h w całym mieście? Tak, ale w Paryżu
Z końcem sierpnia limit prędkość na prawie wszystkich ulicach w Paryżu zostanie ograniczony do 30 km/h.
Już dziś ograniczenie prędkości do 30 km/h obowiązuje na 60% ulic we francuskiej stolicy. Za półtora miesiąca będzie to prawie 100%. Wyższy limit zostanie zachowany tylko na kilku ulicach oraz obwodnicy miasta.
Ograniczenie prędkości jest wprowadzane przede wszystkim z myślą o poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności najbardziej narażonych uczestników: pieszych, rowerzystów, dzieci i seniorów. Ponadto, niższy limit prędkości ma przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem oraz przystosowanie miasta do zmian klimatycznych.
Anne Hidalgo zmienia Paryż
Zmiany wprowadzane są przez progresywną mer Paryża, Anne Hidalgo, która w ubiegłym roku została wybrana na drugą kadencję na tym stanowisku oraz jest typowana jako potencjalna kandydatka w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji.
Hidalgo konsekwentnie przekształca Paryż oddając mieszkańcom część przestrzeni do tej pory zajmowanej przez auta. W tym duchu zapowiedziano zmiany na najbardziej znanej arterii metropolii – Champs-Élysées. Zmiany dotykają również mniejszych ulic – wiele z nich zostało już zwężonych do pojedynczych pasów lub całkowicie przekazanych pieszym. W miejscu zlikwidowanych miejsc parkingowych powstają „mikroparki”.
Paris, 9th arrondissement. These miniature gardens used to be car parking spaces until a few years ago. The city reclaimed them, and replanted them with fruit trees and flowering shrubs 🌱 pic.twitter.com/cCcRGSmaes
— Tim Mc Inerney (@TimMacAndErny) July 6, 2021
W 2022 r. ścisłe centrum miasta zostanie prawie całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego. Tzw. „strefa spokoju” (fr. zone apaisée) obejmie dzielnice I-IV (m.in. okolice Luwru i katedry Notre-Dame) oraz niewielki fragment miasta na południe od Sekwany. Jest to obszar o powierzchni 12,5 km². Dla porównania cała dzielnica Warszawa-Śródmieście ma powierzchnię 15,6 km².
Ograniczenie prędkości do 30 km/h na gęsto zamieszkałych obszarach staje się trendem w krajach rozwiniętych
O wprowadzenie standardowego ograniczenia prędkości do 30km/h na terenach zurbanizowanych zaapelowała w bieżącym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych z okazji Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
ONZ wskazuje, że zmniejszenie prędkości do 30 km/h na terenach zaludnionych to jeden z najskuteczniejszych sposobów przezwyciężenia śmiertelności na drogach. Przy zderzeniu z samochodem jadącym z prędkością 30 km/h człowiek ma 90% szans na przeżycie, ale mniej niż 50% przy prędkości 50 km/h lub wyższej. Przykład Helsinek pokazuje zaś, że to działa. Dzięki ograniczeniu do 30 km/h na większości ulic, liczba pieszych, którzy zginęli w wypadku drogowym na ulicach skandynawskiej stolicy, spadła praktycznie do zera.
Od początku 2021 r. ograniczenie do 30km/h obowiązuje również na prawie wszystkich ulicach Brukseli. Limit do 30 km/h na większości ulic w miastach wprowadziła w całym kraju Hiszpania. Ze zmianami noszą się również m.in. Dublin oraz miasta niemieckie (Akwizgran, Augsburg, Fryburg Bryzgowijski, Hanower, Lipsk, Ulm).