Warszawianki w pandemii
Niepokojące wyniki badań Warszawskiej Rady Kobiet.
Warszawska Rada Kobiet zorganizowała badania dotyczące życia prywatnego w warunkach pandemii. Ponad 1100 warszawiankom zadano pytania o ich odczucia i doświadczenia z ostatniego okresu. Na podobne pytania odpowiedziało prawie 900 mężczyzn mieszkających w Warszawie. Wyniki są niepokojące, ale niestety nie zaskakujące.
Od lat wiadomo, że kobiety ponoszą większy ciężar obowiązków opiekuńczych – nad dziećmi, ale także osobami starszymi czy chorymi. Również pandemia uderzyła bardziej w nie, niż w mężczyzn.
Aż jedna trzecia badanych kobiet zadeklarowała zwiększone obciążenie obowiązkami domowymi. W gospodarstwach z dziećmi aż 61% badanych warszawianek odczuwa wzrost ilości obowiązków. Samo wsparcie dzieci w nauce zdalnej to dla niektórych osób nawet ponad 4 godziny dodatkowej pracy dziennie!
Ciekawą zależność widać w pytaniu o sprawiedliwy podział obowiązków: 26 proc. kobiet uważa, że podział jest niesprawiedliwy (dla gospodarstw z dziećmi – 34%). To zdanie podziela tylko 7 proc. ankietowanych mężczyzn, choć w tym samym badaniu deklarują oni dużo mniej dodatkowych obowiązków związanych ze zmianą stylu życia w pandemii.
Jednocześnie badania firm prywatnych pokazują, że ponad dwie trzecie pracujących Polek uważa, że pandemia spowalnia ich rozwój zawodowy.
Nie ma wątpliwości: sytuacja kobiet w pandemii pogorszyła się, a już wyjściowa daleka była od ideału. Zadbajmy więc, żeby po pandemii wrócić do miasta bardziej, a nie mniej przyjaznego kobietom i dzieciom.
Jak Warszawa i inne miasta powinny wesprzeć kobiety? Mamy kilka pomysłów:
- zapewnienie opieki żłobkowej dla najmłodszych
- usprawnienia w komunikacji zbiorowej i pieszej
- bezpieczniejsza dla kobiet (i nie tylko!) przestrzeń miejska
- zapewnienie łatwego dostępu do niezbędnych usług, edukacji i zieleni
- walka z ubóstwem menstruacyjnym
- zapewnienie dzieciom i młodzieży wsparcia psychologicznego w szkołach
- miasta projektowane przy udziale kobiet i również dla kobiet
- więcej zieleni w mieście dla zdrowia fizycznego i psychicznego
Walczmy wspólnie o miasta lepiej odpowiadające na potrzeby kobiet – dzięki temu będą przyjaźniejsze dla nas wszystkich.
Autorką artykułu jest Marta Wójcicka, aktywistka MJN, mama.