Czas na Duże Zmiany na Grójeckiej! #CzasNaPas
Każdy, kto przeszedł wzdłuż ulicy Grójeckiej, doskonale zna ten problem: pędzące rowery i motorowery, tłok na chodniku, drobne kolizje i wypadki. To codzienność dla wszystkich użytkowników tej ulicy, niezależnie od tego, czy poruszają się pieszo, rowerem, czy samochodem. Przywróćmy bezpieczeństwo pieszym i komfort rowerzystom!
O co wnioskujemy?
Postulujemy wyznaczenie drogi rowerowej wzdłuż Grójeckiej, od pl. Zawiszy do skrzyżowania z ul. Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 r. Tymczasowe ścieżki rowerowe (ang. Pop-up Bicycle Lanes) to skuteczna metoda, stosowana na Zachodzie, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Chcielibyśmy, aby taka ścieżka na Grójeckiej była oddzielona od ruchu samochodowego betonowymi barierkami oraz pachołkami w miejscach, gdzie obecnie znajduje się parkowanie. To rozwiązanie zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu!
Więcej o Tymczasowych Ścieżkach Rowerowych
Jak sama nazwa wskazuje, tymczasowe ścieżki to rozwiązanie krótkoterminowe, ale znacznie tańsze niż budowa stałych dróg rowerowych. Umożliwiają one pokazanie władzom miasta, jak ważna jest infrastruktura rowerowa w danym rejonie i często są pierwszym krokiem do budowy trwałych ścieżek. Takie inicjatywy cieszą się dużym poparciem społecznym – w Berlinie aż 94% rowerzystów i 75% pieszych popiera takie rozwiązania [1]. Badania naukowe wykazują, że wprowadzenie takich ścieżek przynosi liczne korzyści: obniżenie emisji, wzrost ruchu rowerowego i spadek wypadków między pieszymi a rowerzystami[1, 2]. Takie rozwiązania są już wdrażane w ponad 106 europejskich miastach. Czas na Ochotę! #CzasNaPas
Jeśli zależy Ci na bezpiecznych chodnikach i promowaniu ruchu rowerowego, przyjdź na protest #CzasNaPas, który odbędzie się 22 listopada o godzinie 8:00!
Źródła:
[1] Becker, S. i in. (2022). Pop-up cycling infrastructure as a niche innovation for sustainable transportation in European cities. Sustainable Cities and Society, 87: 104168.
[2] Reynolds, C. i in. (2009). The impact of transportation infrastructure on bicycling injuries and crashes: a review of the literature. Environmental Health, 9: 4.