Czy Warszawa jest gotowa na zmiany klimatu?
Pamiętacie ekstremalne upały z sierpnia 2018 roku? Trwały prawie dwa tygodnie. Towarzyszyły im tropikalne noce z temperaturą powyżej 20 °C. To nie wyjątek tylko trend – wcześniej podobne wielodniowe incydenty z temperaturami powyżej 30 °C były w 2017 i w 2015 roku. Ratusz przygotował strategię adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy. 7 i 15 marca odbędą się konsultacje.
Miejskie mury i ulice pozbawione dużych drzew kumulują i długo oddają ciepło, co jeszcze pogarsza sytuację i nie daje wytchnienia nawet w nocy. W Warszawie liczba zgonów w czasie fal upałów z powodu ogółu przyczyn bez przyczyn zewnętrznych rośnie o 13,8% (u mężczyzn pow. 70 roku życia aż o 24,3%). Minione lato było najcieplejszym w znanej historii pomiarów temperatury od 1779 roku.
Wraz z upałami nastają okresy suszy, która przeplatana jest rzadkimi, ale gwałtownymi ulewami. Lokalne kanalizacje burzowe nie są w stanie odebrać takich opadów. Mamy w Warszawie coraz mniej powierzchni biologicznie czynnej (nieutwardzonej), więc grunt wody również nie odbiera. Zalewane są piwnice i podziemne garaże. Burzom często towarzyszą bardzo silne, huraganowe wiatry i lokalne trąby powietrzne powodujące awarie infrastruktury energetycznej.
Brak umiarkowanych, ale częstych opadów wpływa niekorzystnie na warunki hydrologiczne, powoduje niski poziom wody w Wiśle (w 2012 wydobyto „skarby szwedzkie”, a w 2015 odsłonił się parostatek Bajka), co przekłada się na niedobory w wodociągach. Zasoby wody powierzchniowej do tej pory uzupełniała długo zalegająca i powoli topniejąca pokrywa śnieżna, ale od wielu lat opady śniegu w Warszawie są symboliczne. Zimą temperatury najczęściej oscylują wokół 0 °C, co prowadzi do zwiększenia uszkodzeń nawierzchni dróg.
Opisane powyżej zjawiska to skutki ocieplenia klimatu. Klimat od początku rewolucji przemysłowej ocieplił się już o około 1,3 °C. Główną przyczyną jest emisja gazów cieplarnianych w wyniku spalania przez człowieka paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu. Koncentracja CO2 w atmosferze na dzień dzisiejszy to 408 ppm (cząstek na milion).
Zeszłoroczna susza szczególnie dotknęła polskie rolnictwo – odszkodowania z budżetu państwa sięgają już 1,5 mld złotych. Straty w plonach trzeba było uzupełnić zwiększonym importem żywności z zagranicy. Czy jesteśmy przygotowani na kolejne klęski? Czy Warszawa jest przygotowana na zmiany klimatu?
Teraz warszawiacy mają okazję to sprawdzić i podzielić się uwagami w sprawie przygotowanego projektu ADAPTCITY.
7 marca (czwartek), godz. 18.00, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56;
15 marca (piątek), godz.18.00, ZODIAK, Pasaż „Wiecha”;
do 17 marca uwagi można przesłać e-mailem na adres sekretariat.bi@um.warszawa.pl.
Wstęp wolny. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.adaptcity.pl oraz http://www.konsultacje.um.warszawa.pl