Zlikwidujmy bramki w metrze – podpisz petycję!
Czy bramki w metrze mają sens? Naszym zdaniem, nie. Warszawiakom lepiej przysłużyłaby się ich likwidacja.
Dlaczego ta sprawa jest ważna? Poniżej punktujemy powody, dla których należy zlikwidować bramki w metrze:
- Gigantyczne koszty
Na eksploatację bramek rocznie Metro Warszawskie wydaje ponad 3 mln 335 tys. zł netto. Ponadto, należy dodać do tych kosztów opłaty za konserwację i naprawy, wysokości których Metro Warszawskie nie jest w stanie oszacować. Montaż nowych bramek w 2018 i 2019 roku kosztował łącznie 11 mln zł. W tym roku zostaną uruchomione kolejne stacje metra z nowymi bramkami, których kosztów Metro Warszawskie nie potrafiło oszacować. Aby tego było mało, dochodzą też kolejne wydatki, takie jak 7-cyfrowe kwoty za wejściówki do metra.
- Niepotrzebna przeszkoda
Bramki są utrudnieniem dla pasażerów, szczególnie dla dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnościami, oraz na co dzień, kiedy trzeba się zatrzymać, wyjąć kartę z kieszeni, torebki czy plecaka. Dobrze, jak oburącz czegoś nie niesiemy. Ponadto w Warszawie z darmowych przejazdów korzystają m.in. seniorzy i uczniowie, którzy są kilkusettysięczną grupą, która z bramek musi korzystać zupełnie niepotrzebnie – bramki są dla nich całkowicie zbędne.
- Nieszczelny i niepotrzebny system
Nawet z bramkami, jeśli ktoś bardzo chce pojechać na gapę, to i tak sobie poradzi. Są wejściówki, są również windy. Ponadto kupując bilet czasowy, pasażer jest często skazany na to, aby stać przed bramkami, bo już wchodząc na stację powinien skasować bilet. Tym samym, jeśli do pociągu ma kilka minut, spędza je czekając przed bramkami.
- Bez bramek funkcjonują autobusy, tramwaje oraz kolej – WKD, SKM i KM
Co sprawia, że na metrze Centrum bramki są, a oddalona zaledwie 100 metrów stacja PKP Warszawa Śródmieście świetnie radzi sobie bez bramek?
- Bez bramek funkcjonują systemy metra w naszym regionie
Praga, Wiedeń, Budapeszt, Monachium. Również inne stolice naszego regionu takie jak Berlin, świetnie sobie bez nich radzą.
Biorąc pod uwagę wszystkie te argumenty, uważamy, że likwidacja bramek w metrze jest słusznym rozwiązaniem, które wpłynie zarówno na poprawę komfortu pasażerów, jak i przyczyni się do ograniczenia bezsensownych wydatków, a tym samym pozwoli zabezpieczyć środki na inne cele związane z utrzymaniem transportu publicznego w Warszawie.