Jak działa system kaucyjny w Danii?
W Danii za sortowanie i recykling opakowań po napojach płacą producenci i importerzy.
System recyclingu organizowany i nadzorowany jest przez powstałą z inicjatywy Ministerstwa Środowiska organizację non-profit Dansk Retursystem.
System działa tak:
♻️ Na każdy sprzedawany w Danii produkt w butelce szklanej (z wyłączeniem niektórych butelek po winie), plastikowej lub w puszce, nałożona jest kaucja. Kaucja wynosi (w zależności od wielkości i typu opakowania) 1 dkr, 1,5 dkr lub 3 dkr. Warto dodać, że od 2020 roku kaucją zostaną objęte też opakowania na soki i inne napoje z „kartonu”.
♻️ Każdy sklep ma ustawowy obowiązek przyjmować opakowania po napojach i zwracać kaucję.
♻️ Dansk Retursystem cyklicznie odbiera od sklepów opakowania i zwraca koszty wypłaconej konsumentom kaucji.
♻️ Sklepy mogą zainstalować u siebie automaty do odbioru opakowań i wypłacania kaucji. Osoba oddająca opakowania do automatu otrzymuje paragon, który uprawnia do odebrania ze sklepu ekwiwalentu kwoty podanej na paragonie, do wydania jej na zakupy w tym sklepie lub do przekazania na cele charytatywne!
♻️ Dansk Retursystem wypożycza za darmo sklepom sprzęt do automatycznego odbioru i sortowania opakowań, jeśli ilość opakowań zbieranych przez sklep przekracza 200 000 szt. rocznie.
♻️ Na podstawie ilości zebranych opakowań (danych z zeskanowanych kodów kreskowych) Dansk Retursystem wylicza jaki koszt wygenerowały opakowania konkretnego producenta / importera. Co miesiąc pobiera od producentów określoną stawkę.
Dansk Retursystem jest organizacją non-profit, która ma wyłączność na przetwarzanie odpadów szklanych, aluminiowych i plastikowych. Jej celem nie jest zarabianie na producentach napojów, tylko określenie realnych stawek za „zatruwanie środowiska”. Po prostu inną ilość opakowań generuje lokalny browar rzemieślniczy, a inną giganci tacy jak Tuborg czy Carlsberg. Dansk Retursystem utrzymuje się też ze sprzedaży materiałów z odzysku.
Duńczycy są światowym liderem w dziedzinie recyclingu opakowań po napojach. Dansk Retursystem zbiera ponad 90% sprzedawanych w Danii opakowań po napojach i wykorzystuje je do produkcji nowych butelek i puszek.
Maria Filcek