Główna ulica w centrum przyjazna dla pieszych? Da się!
W Pradze czeskiej ratusz planuje przebudowę placu Wacława (Vaclavskie Namesti). Zamiast samochodów, znajdzie się tam nowa linia tramwajowa, deptak dla pieszych oraz podziemny zbiornik na wodę deszczową.
Plac Wacława to jedno z ważniejszych miejsc miasta i jego główna arteria, wypełniona po brzegi turystami zmierzającymi do znajdującego się przy placu monumentalnego gmachu Muzeum Narodowego. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to nazywany był Końskim Targiem. Przez lata był świadkiem wielu kluczowych dla Czechów wydarzeń: w 1969 roku spalił się na nim Jan Palach w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, tam też zbierały się pierwsze manifestacje w 1989 roku, które rozpoczęły Aksamitną Rewolucję. Obecnie przy placu znajdują się stacje metra Můstek i Muzeum, a w parterach reprezentacyjnych kamienic można zajść do licznych instytucji kultury, sklepów i sieciówki.
W poniedziałek 20 lutego radni miasta podjęli decyzję o przebudowie placu. Powstanie tam zbiornik, który będzie wychwytywał wodę deszczową z powierzchni placów oraz dachów kamienic. Woda ta później wykorzystana zostanie do nawadniania lokalnej zieleni. Druga część zbiornika służyć będzie retencji i zmniejszaniu zatorów sieci kanalizacyjnej podczas ulewnych opadów deszczu. Drzewa rosnące przy placu – obecnie w złym stanie – będą również stopniowo zastępowane nowymi. Projekt przewiduje również dosadzenia nowych drzew. Poszerzona zostanie sfera dla pieszych, co jest szczególnie istotne ze względu na ciągle przechadzające się po placu tłumy turystów. Ma pojawić się również mała architektura, w tym poidełka z wodą miejską.
Remont części placu ma rozpocząć się pod koniec roku.
Czekamy na takie decyzje w Warszawie!