FAQ ℹ️
czyli zbiór często zadawanych pytań i odpowiedzi!
? Kim jesteśmy i co robimy?
W MJN walczymy o lepszą Warszawę!
Naciskamy na władze stolicy, organizujemy akcje społeczne, ale jak trzeba też demonstrujemy. Ujawniamy tajemnice warszawskiego Ratusza. Angażujemy się także jako eksperci – opracowujemy analizy i rekomendacje oraz prowadzimy akcje informacyjne. Jesteśmy polityczni (choć nie jesteśmy związani z żadną partią polityczną) – bierzemy udział w wyborach samorządowych, mamy przedstawicielki i przedstawicieli w Radach Dzielnic. Jednym słowem: bierzemy sprawy w swoje ręce!
Miasto Jest Nasze powstało jesienią 2013 roku jako oddolna miejska organizacja obywatelska.
Dążymy do tego, by obrócić każde #niedasięwwawie w skuteczny plan działania. Obecnie jesteśmy trzecią siłą w Warszawie i największym ruchem miejskim w Polsce.
Walczymy o sensowne plany zagospodarowania, poprawę komunikacji publicznej, uwolnienie chodników od samochodów, zatrzymanie procesu dzikiej reprywatyzacji, uchwalanie planów miejscowych, blokowanie pochopnych decyzji deweloperów.
A poza tym wszystkim jesteśmy grupą fajnych ludzi, którzy lubią spędzać ze sobą czas robiąc interesujące i ważne rzeczy:)
? O co nam chodzi?
Miasto jest moje. Miasto jest Twoje. Miasto Jest Nasze!
Chcemy, żeby mieszkańcy mieli możliwość decydowania o charakterze swojego miasta.
Chcemy Warszawy dostępnej, przyjaznej i sprawiedliwej. Miasta które patrzy w przyszłość, pamiętając o swojej bogatej przeszłości. Miasta w którym każdy mieszkaniec czuje się dobrze, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.
Kochamy Warszawę. Jesteśmy jej częścią. Czujemy się za nią współodpowiedzialni.
Nie zgadzamy się na to, by mimo rozwoju Warszawa była nieprzyjazna i nie w pełni dostępna dla najważniejszych osób w tym mieście, czyli jej mieszkańców.
Miasto Jest Nasze to organizacja ludzi zdeterminowanych, kompetentnych i przekonanych, że zamiast czekać z założonymi rękami, należy aktywnie działać. Angażujemy się, ponieważ wiemy, że nasz wspólny głos może wiele zmienić.
? Jak można nas wspierać?
Pracujemy społecznie, udzielamy się w MJN po godzinach. Każdy z nas ma swoją pracę, uczy się lub studiuje. Jednocześnie potrzebujemy pieniędzy na utrzymanie naszej siedziby, sprawy administracyjne oraz organizację naszych akcji. Dopiero niedawno udało nam się po raz pierwszy zatrudnić osobę pomagającą nam w komunikacji medialnej – naszą rzeczniczkę. Dlatego każda złotówka jest na wagę złota! Mając więcej funduszy moglibyśmy zrobić więcej pożytecznych rzeczy. Możesz nas wesprzeć wpłacając darowiznę na nasze konto.
Możesz także do nas dołączyć!
?Jak do nas dołączyć?
Tak, zrób to! Wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy a my skontaktujemy się z Tobą, by przekazać Ci więcej informacji i umówić się na comiesięczne spotkanie informacyjno-zapoznawcze dla osób zainteresowanych przyłączeniem się do Stowarzyszenia.
Przyjście na spotkanie do niczego nie zobowiązuje – a gwarantujemy, że poznasz mnóstwo ciekawych osób i dowiesz się o tym, jak działamy na mieście.
?Jakie są nasze główne postulaty?
? Mniej betonu, więcej zieleni
Place budowy – owszem, lecz nie kosztem placów zabaw i parków. Rozwoju nie można mierzyć tylko w metrach sześciennych lanego betonu. Warszawa to miasto o wielkim potencjale, potrzebuje jedynie gospodarzy, którzy uwydatnią jego mocne strony.
?Miasto blisko Ciebie
Miasto dobre do życia to miasto lokalnych społeczności, gdzie najpotrzebniejsze miejsca są niedaleko: szkoły, przychodnie, przystanek tramwajowy, park, centrum kultury, miejsca pracy. Nie chcemy tracić cennego czasu na stanie w korkach i dalekie dojazdy.
? Przewietrzmy Warszawę!
Z problemem smogu można sobie poradzić, udało się to w wielu miastach na świecie. Teraz czas na Warszawę.
Walka ze smogiem jest jednym z naszych priorytetów. Zależy nam przy tym na powstrzymaniu kolejnych wycinek drzew w mieście. Zieleń w mieście przynosi istotne, wielowymiarowe korzyści, dlatego stanowczo powinniśmy ją chronić.
❌ Czy jesteśmy partią polityczną?
NIE ?
Jesteśmy bezpartyjnym ruchem społeczników. Naszym poglądem jest Miastopogląd!
Wybraliśmy drogę polityczności przeciw partyjności. Miasto i jego zarządzanie to polityka, ale musi zostać przywrócone mieszkańcom. Nie chcemy i nie staniemy się narzędziem w rękach partii politycznych. Chcemy poprzeć mieszkańców przeciwko wielkim partyjnym interesom. Czas przywrócić Warszawę mieszkańcom!
? Skąd bierzemy fundusze?
Pieniądze mamy głównie ze składek członkowskich i dobrowolnych wpłat sympatyków.
Nie jesteśmy finansowani przez biznes, nie dostajemy dotacji. Czasami uda nam się uzyskać grant na konkretne działanie (tak było np. z organizacją w 2018 konferencji Fearless Cities).
W tej chwili zatrudniamy jedną osobę – naszą rzeczniczkę. Nasi pozostali członkowie angażują się społecznie po godzinach i nie dostają za to żadnych pieniędzy.
?Co już zrobiliśmy?
Oto niektóre z naszych projektów:
✅ Warszawska mapa reprywatyzacji
Dogłębnie zbadaliśmy i nagłośniliśmy istotne powiązania polityków, urzędników i innych osób zaangażowanych w proces reprywatyzacji oraz przedstawiliśmy je w formie interaktywnej mapy.
✅ SMOK – papierosy dla dzieci
Oddychając warszawskim powietrzem, twoje dziecko przyjmuje porcję szkodliwych związków odpowiadającą paczce papierosów tygodniowo. Mimo rosnącego zainteresowania mieszkańców kwestią smogu, w planach zarządców miasta niewiele się zmienia.
Walczymy o to, by smog został uznany za podstawowy problem Warszawy. Domagamy się, by władze zaczęły działać, proponujemy rozwiązania i propagujemy wiedzę wśród mieszkańców.
✅ Piesza masa krytyczna
Organizujemy akcje zwracające uwagę na trudności mieszkańców poruszających się po mieście pieszo. Zamiast chodników i skwerów mamy parkingi, często brakuje wysepek na szerokich jezdniach, łączenie ścieżki rowerowej z pieszą nie daje możliwości swobodnego poruszania się ani rowerzystom ani pieszym a brak chodnika po obu stronach jezdni utrudnia bezpieczne dotarcie do wybranego miejsca.
Chcemy, żeby piesze poruszanie się po kluczowych punktach miasta było możliwe, bezpieczne i przyjemne – jak dawniej, zanim przestrzenią miejską zawładnęły auta.
✅ Efekt 10 linii metra
Opracowaliśmy plan wykorzystania potencjału linii kolejowych w komunikacji miejskiej a także odciążenia ruchu między Służewcem a Gocławiem i Wawrem dzięki budowie łącznika kolejowego. Potencjał połączeń pomiędzy dwiema liniami metra, SKM i WKD jest ogromny – wystarczyłoby stworzyć częstsze przystanki i zwiększyć częstotliwość połączeń.
✅ Chodzi o życie
Wraz z kilkunastoma organizacjami społecznymi prowadzimy ogólnopolską akcję #chodziozycie mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.
Blisko 3000 osób rocznie ginie na polskich drogach, z czego ponad 30% wszystkich ofiar wypadków drogowych to piesi. W ostatnich 5 latach aż połowa zdarzeń śmiertelnych z udziałem pieszych miała miejsce na przejściu dla pieszych!
Domagamy się więc m.in. skutecznej egzekucji przepisów dotyczących przekraczania prędkości, infrastrukturalnego zabezpieczania pasów oraz prawa pierwszeństwa dla pieszych wchodzących na pasy.
✅ 5-10-15
Marzy nam się miasto, w którym nie trzeba tracić życia na dalekie dojazdy i stanie w korkach. Proponujemy program 5-10-15, który zakłada, że każdy mieszkaniec ma 5 minut do przystanku, 10 do parku oraz 15 do szkoły i ośrodka kultury, może załatwić wszystkie najważniejsze potrzeby lokalnie.
5-10-15 to długofalowa wizja rozwoju. Jakość życia mieszkańców powinna być najważniejszym kryterium rozpatrywania miejskich inwestycji.
✅ Mam na to papier
Torebka foliowa jest używana średnio przez 25 minut, po czym wyrzucana na śmietnik. Rozkłada się od 100 do 400 lat. Corocznie na światowy rynek wchodzi od 500 miliardów do biliona foliówek.
Zorganizowaliśmy akcję zakrojoną na warszawskie targowiska, gdzie rozdaje się ich tysiące każdego dnia. Zaczęliśmy od bazaru pod Halą Mirowską, gdzie kilkanaście stanowisk zgodziło się przejść na torebki papierowe a kilkadziesiąt kolejnych jest zainteresowanych przyłączeniem się do akcji.
✅ Mapa rzemieślników
Zaczynając od Pragi Północ i Żoliborza, stworzyliśmy interaktywną mapę rzemieślników Warszawy, której celem, oprócz poinformowania mieszkańców o lokalnych usługach, jest promocja zanikającego lokalnego rzemiosła i wspieranie rzemieślników jako elementu tożsamości Warszawy. Nasi członkowie odwiedzili ponad 100 zakładów na Żoliborzu i Pradze Północ
✅ Uratowanie osiedla Jazdów
Osiedle Jazdów jest sielską krainą pośród miejskiej zabudowy – znajduje się tam 26 drewnianych domków otoczonych zielenią. Dzięki inicjatywie Otwarty Jazdów, która przerodziła się w związek stowarzyszeń, unikatowe domki fińskie na Jazdowie nie zostały zburzone, lecz stały się ośrodkiem działalności społecznej i kulturalnej. Obecnie jest największym oddolnym domem kultury i edukacji w Polsce. W 2017 zorganizowaliśmy ponad 1400 wydarzeń, w których uczestniczyło przeszło 36 000 osób.
? Jak wygląda członkostwo w MJN?
Gdy dołączasz do MJN, masz szanse zaangażować się w naszą działalność, a więc: dołączyć do koła dzielnicowego, albo, jeśli wolisz działać bardziej ogólnowarszawsko, do którejś z komisji tematycznych. Jeśli masz pomysły na organizację zdarzenia (zbierania podpisów pod petycją, akcji, która ma uwidocznić jakiś problem miejski, czy po prostu imprezy integrującej mieszkańców), możesz od razu zabrać się do roboty. Jeśli jednak chcesz się najpierw rozejrzeć i zobaczyć, do jakich działań możesz dołączyć – to też jest ok!
Członkowie i członkinie MJN dzielą się na zwyczajnych i wspierających. Członek zwyczajny to taki, który angażuje się w działalność Stowarzyszenia i bierze aktywnie udział w organizacji różnych akcji MJNu. Taki członek ma prawo głosu na Walnym Zebraniu członków Stowarzyszenia; płaci równiez comiesięczną składkę. Członek wspierający to opcja dla tych, którzy chcą wesprzeć MJN i wiedzieć co się dzieje w naszym Stowarzyszeniu, ale nie mają czasu na zaangażowanie – dostajesz dostęp do wszystkich grup dyskusyjnych MJN i płacisz składkę, ale nie musisz aktywnie działać. Niestety w takiej sytuacji nie masz też prawa głosowania na Walnym.
? Czy fajnie jest należeć do MJN?
No raczej! MJN to ludzie, którym się chce. Cechują nas ciekawe pomysły i zainteresowania, miłość do Warszawy i entuzjastyczne podejście do działania.
Wciąż się wzajemnie uczymy – dzięki dyskusjom, spotkaniom, wykładom, warsztatom (nawet w czasie pandemii!).