Bezpieczeństwo na drogach w Polsce
Sprawdziliśmy statystyki SEWIK.pl. Oto nasze wnioski…

Dane z Raportu SEWIK.pl opracowaliśmy w formie wykresów do pobrania w pliku PDF —>>>
W trakcie trwania pademii COVID-19 obserwowaliśmy skokowy spadek liczby wypadków drogowych. Było to oczywiście związane z ograniczonym ruchem w tym okresie. Niestety wraz z końcem lockdown-u i pandemii w Polsce, wieloletni trend spadkowy został przerwany. Polska nie osiągnęła celów Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NPBRD) na lata 2013–2020, który zakładał zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach. Choć w latach 2022–2024 udało nam się wrócić do tendencji spadkowej, wciąż nie zbliżamy się także do kolejnego celu, czyli ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych do maksymalnie 1455 rocznie do 2030 roku (czyli o kolejne 50% mniej niż wcześniej).
Piesi
Zimą na drogach ginie znacznie więcej pieszych niż latem. W grudniu stanowią oni niemal połowę wszystkich ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Z kolei w maju czy czerwcu jedynie kilkanaście procent. Po zmianach w przepisach liczba zabitych pieszych na przejściach spadła o ponad połowę w odniesieniu do 2019 roku. Niestety liczba samych wypadków na przejściach dla pieszych od 2022 roku znów rośnie. Policja odnotowuje dziś prawie tyle samo potrąceń, co przed pandemią. Mniej ofiar może jednak świadczyć o tym, że kierowcy faktycznie zaczęli zwalniać w pobliżu pasów.
Rowerzyści
Mimo że ruch rowerowy rośnie, liczba śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzystów nie zwiększyła się znacząco. Niestety, coraz więcej zdarzeń ma miejsce na drogach dla rowerów i przejazdach przez jezdnie wyznaczonych dla rowerzystów – w miejscach, gdzie powinni być oni bezpieczni. Liczba wypadków na takich przejazdach rośnie od 2021 roku. Wpływ na to mogą mieć między innymi niejasne przekazy medialne i mylące kampanie, także z udziałem policji. Te często dezorientują zarówno kierowców, jak i samych rowerzystów w kwestii pierwszeństwa. Pomimo tego, że to kierowca samochodu ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na przejeździe, a nie na odwrót, od połowy 2023 roku policja zdecydowanie częściej jako sprawców kolizji wskazywała rowerzystów.
Motocykliści
Między kwietniem a wrześniem motocykliści są ofiarami co czwartego śmiertelnego wypadku drogowego w Polsce. To straszne statystki. W całym 2024 roku motocykliści stanowili aż 15% wszystkich ofiar śmiertelnych. Dla porównania, rowerzyści to 9%.
Podsumowując
Statystki te oznaczają, że Polska wciąż mierzy się z ogromnym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa drogowego. Mimo pewnych sukcesów – np. spadku ofiar śmiertelnych wśród pieszych – wciąż daleko nam jest do osiągnięcia celów NPBRD.
—
W raporcie wykorzystaliśmy dane z SEWIK.pl. Zasady ich zbierania i udostępniania opisaliśmy w poprzednich raportach:
- Dane o wypadkach drogowych w 2023, https://miastojestnasze.org/dane-o-wypadkach-drogowych-w-2023/
- „Chodzi o życie!” 2022, https://miastojestnasze.org/chodzi-o-zycie-2022/
Więcej o bezpieczeństwie ruchu drogowego: https://miastojestnasze.org/brd/
Tekst: Dina Marcinkowska,
Raport: Tomek Główka