Czy jest szansa, że Żoliborz doczeka się prawdziwej rowerowej rewolucji?

Jeszcze tylko do 19 lutego można zgłaszać uwagi do projektu sieci rowerowej i pieszej w naszej dzielnicy. To będzie duży sukces, jeśli choć część tych planów zostanie zrealizowana. Teraz ważne jest, aby mieszkańcy również zabrali głos i powiedzieli władzom jak i gdzie ścieżki mają być poprowadzone.

Wczoraj odbyło się trzecie, ostatnie spotkanie konsultacyjne, na którym osoby z Miasto Jest Nasze ‪#‎Żoliborz przedstawiły uwagi do projektu.

W naszej opinii:

  • Brakuje połączeń tras rowerowych ze ścieżkami biegnącymi wzdłuż Wisły – przez ulicę Krasińskiego i ulicę Krajewskiego, to ważne połączenie m.in z centrum miasta.
  • Małe ulice Żoliborza nie potrzebują budowania dodatkowych tras rowerowych ponieważ ruch jest tam niewielki. W ten sposób nie będą likwidowane miejsca parkingowe dla mieszkańców.
  • Poprowadzenie trasy rowerowej w pasie zieleni po środku ulicy Krasińskiego na odcinku Plac Wilsona-Wybrzeże Gdyńskie jest niebezpiecznym rozwiązaniem dla użytkowników. Naszym zdaniem lepsze byłoby prowadzenie tras rowerowych w jezdni, która ma wystarczającą do tego szerokość. Konieczne jest przy tym prawidłowe ich oznaczenie.
  • Zmiana organizacji małych ulic jak np. Kaniowskiej i Mierosławskiego w ulice jednokierunkowe z kontraruchem (rowery jeżdżace pod prąd) pozwoli na zwiększenie ilości miejsca dla pieszych na chodnikach. Obecnie samochody parkując na chodniku zabierają miejsce pieszym!
  • Jesteśmy przeciwko wycince drzew przy budowie ścieżki rowerowej na odcinku Plac Inwalidów-Zajączka. Wyznaczenie pasa ruchu rowerowego w jezdni będzie wystarczające.
  • Okolice ulicy Szamockiej i ZUS także powinny mieć swoje trasy rowerowe, w okolicy powstał ekologiczny kompleks biurowy z zadaszonym parkingiem rowerowym, to także okolice Żoliborza Artystycznego, które zostały zupełnie pominięte w planach dla dzielnicy.

Czekamy na wasze uwagi i propozycje. Zachęcamy do zapoznania się z projektem i przesyłania uwag.


Materiał dostępny jest pod linkiem: http://www.konsultacje.um.warszawa.pl/…/rowerem-i-pieszo-po…