Miejski Zestaw Możliwości.
Stojaki rowerowe – Jak o nie wnioskować?
Stojaki rowerowe w wygodnych miejscach to bardzo istotny element infrastruktury miasta. Mieszkańcy częściej zdecydują się wybrać podróż rowerem, jeśli wiedzą, że mogą zostawić go bezpiecznie pod sklepem, kinem czy mieszkaniem znajomych. Często jednak stojaków brakuje w najbardziej oczywistych miejscach, zwłaszcza na starszych osiedlach mieszkaniowych. Dlatego warto wiedzieć, że każdy z nas może wnioskować do Zarządu Dróg Miejskich o postawienie stojaków rowerowych w miejscach, w których ich brakuje.
Gdzie zgłaszać wnioski? Można to zrobić na kilka sposobów:
- mailowo: rowery(a)um.warszawa.pl lub kancelaria(a)zdm.waw.pl albo
- osobiście lub listownie: Chmielna 120, biuro ZDM albo
- przez aplikację 19115.
Protip: najbardziej skuteczne będą 1 i 2 opcja. W aplikacji 19115 może się zdarzyć, że nie uzyskamy odpowiedzi na złożony przez nas wniosek.
Zanim złożmy wniosek, warto sprawdzić, do kogo należy teren, na którym chcemy, aby postawiono stojak. Nie jest to konieczne, ale jeżeli teren nie należy do miasta, istnieje większe ryzyko odrzucenia wniosku. Możesz to sprawdzić na mapie tutaj.
Wniosek, zwłaszcza wysłany mailem, nie musi brzmieć formalnie. Może to być po prostu pytanie albo prośba. Poniżej znajdziecie przykłady jak można sformułować taką wiadomość.
W treści konieczne jest tylko wskazanie lokalizacji potencjalnego stojaka, wszystko inne to mile widziane dodatki. Lokalizację najlepiej wskazać ogólniej – rejon konkretnego skrzyżowania, osiedla, budynku – nie jako konkretną pinezkę na mapie. Dzięki temu miasto może podjąć decyzję gdzie najlepiej będzie, żeby taki stojak stanął.
Inne pomocne informacje, które można zawrzeć we wniosku:
- Zdjęcia: danej okolicy, miejsc gdzie mógłby stanąć stojak, screenshot mapy z zaznaczonym obszarem itp. Mogą to być np. screeny z google albo własne zdjęcia.
- Uzasadnienie dlaczego stojak jest potrzebny np. Najbliższy stojak jest bardzo daleko, do danego miejsca przyjeżdża więcej rowerzystów niż jest stojaków, mieszkańcy przypinają rowery w nieprzeznaczonych do tego miejscach itp.
- Inne informacje, które uznacie za istotne.
Oto przykładowe wiadomości, które możecie wykorzystać:
“Szanowni Państwo,
Piszę z wnioskiem o postawienie stojaków rowerowych na ulicy (…), przy bloku o numerze 10.
Jedyne stojaki znajdujące się w tej okolicy stoją przy innych ulicach, co niestety zmusza mieszkańców i ich gości do pozostawiania rowerów w przypadkowych miejscach, a także przypinania ich do płotów, zastawiania przejść i narażania na najechanie ich przez parkujące tam samochody.
Dziękuję za rozpatrzenie mojego wniosku.
Pozdrawiam serdecznie”
“Dzień dobry,
Zwracam się do Państwa z prośbą o dostawienie stojaków rowerowych w mojej okolicy tj. przy skrzyżowaniu ulic (…) i (…). Okoliczni mieszkańcy chętnie korzystają ze sklepów przy tym skrzyżowaniu ale niestety nie mają gdzie zostawić tam rowerów.
Z poważaniem”
Urząd ma maksymalnie 30 dni na rozpatrzenie Waszego wniosku (chociaż zasada ta nie zawsze obowiązuje przy wolnym wniosku przez aplikację 19115). Wnioski są rozpatrywane m.in. pod kątem własności i zarządcy terenu oraz tego czy postawienie stojaków nie utrudni komunikacji innym użytkownikom. W międzyczasie powinniście dostać (mailem lub pocztą) oficjalne potwierdzenie przekazania wniosku do ZDM.
Po tym czasie otrzymacie odpowiedź: pozytywną z informacją o tym, że Wasz wniosek został przyjęty, a stojaki dopisane do listy lokalizacji oczekujących na montaż stojaków, lub negatywną z uzasadnieniem odmowy.
Inne przydatne informacje:
Masz pytania dotyczące stojaków lub rowerów? Skontaktuj się z pełnomocnikiem ds. rowerowych: Łukaszem Puchalskim. Dyżur odbywa się we wtorki w godz. 15:00 – 17:00, ul. Chmielna 120, pokój 306. Umów się mailowo (rowery(a)um.warszawa.pl) lub telefonicznie: (22) 55 89 177 lub (22) 55 89 377.
Chcesz się dowiedzieć jak dobrze projektować stojaki rowerowe? Tutaj możesz przeczytać o dobrych praktykach i złych praktykach.
Zobacz mapę istniejących stojaków.
Artykuł powstał w ramach cyklu Miejski Zestaw Możliwości którego celem jest zebranie informacji o funkcjonowaniu miasta oraz sposobach w jakie mieszkańcy mogą wpływać na swoje otoczenie.
Tekst: Maria Rybarczyk