Nowa Górczewska – stracona szansa?
14 marca prezydent Soszyński oraz ZDM zaprezentowali najnowszy projekt przebudowy ulicy Górczewskiej na odcinku Prymasa – Młynarska. Po raz kolejny Miasto traci szansę na stworzenie prawdziwie miejskiej ulicy wraz z budową II linii metra.
Wygląda na to, że Miasto nie potrafi wyciągnąć wniosków z sukcesu, jakim jest przebudowa ulicy Świętokrzyskiej.
Wiceprezydent Robert Soszyński oraz nadzorowane przez niego Biuro Polityki Mobilności i Transportu niestety nie wzieli pod uwagę wyników konsultacji społecznych.
Przebudowa ulicy Górczewskiej mogła w podobny sposób uczynić przestrzeń Warszawy bardziej bezpieczną i przyjazną pieszym i rowerzystom, tak jak wynikało to z oczekiwań mieszkańców w konsultacjach społecznych oraz pierwotnej koncepcji przebudowy przedstawionej w 2018 roku przez prezydent Kaznowską.
Wbrew temu jak Miasto stara się przedstawić ten projekt jako „kompromisowy”, rozwiązanie to polega głównie na likwidacji buspasa, przejść dla pieszych oraz zaplanowanej drogi rowerowej w celu wytyczenia 138 nowych miejsc parkingowych.
Rozwiązanie to nie zadowoli potrzeb wielu użytkowników – południowa strona będzie nieprzyjazna dla pieszych i rowerzystów, a nowych miejsc parkingowych i tak będzie zbyt mało by miały one jakikolwiek wpływ na łatwość zaparkowania w okolicy.
Największe błędy popełnione w nowym projekcie Górczewskiej:
- Likwidacja przejścia dla pieszych zaplanowanego przy skrzyżowaniu z Sokołowską
- Wytyczenie ścieżki rowerowej na chodniku zamiast w pasie jezdni doprowadzi do niepotrzebnych konfliktów, nie uczyni roweru pełnoprawnym środkiem transportu i spowoduje zagrożenie dla pieszych
- Ukośne miejsca parkingowe zamiast zaprojektowanych pierwotnie równoległych – takie rozwiązanie zabiera przestrzeń pieszym gdyż maski samochodów często wystają na chodnik oraz jest sprzeczne ze standardami Miasta, które rekomendują stosowanie parkowania równoległego w nowych inwestycjach
- Brak ścieżki rowerowej po południowej stronie sprawi, że rowerzyści będą jeździć chodnikiem sprawiając zagrożenie dla pieszych
- Brak konkretnych informacji o tym jak będzie wyglądał przebieg ul. Górczewskiej od Powstańców Śląskich do Prymasa
fotografia w nagłówku Mikołaj Węgier na licencji Creative Commons BY-SA 2.5