Buspasy dla Warszawy
Warszawski Ratusz chwali się inwestycjami w transport publiczny, a tymczasem warszawskie autobusy stoją w gigantycznych korkach. Warszawski Ratusz od roku 2009, kiedy wprowadzono buspas na Trasie Łazienkowskiej, który okazał się ogromnym sukcesem, obiecuje stworzenie w mieście sieci buspasów. Po upływie prawie dekady usłyszeliśmy jedynie kolejne mgliste zapewnienia i obietnice kolejnych „analiz”. Mieszkańcy Warszaway mają dość czekania, a warszawskie powietrze nie poprawi się bez realnych zmian wspierających komunikację zbiorową. Dlatego dziś przedstawiamy własną propozycję sieci buspasów w Warszawie oraz przypominamy nasze wyliczenia, które pokazują jasno, że takie rozwiązanie po prostu się opłaca.
EKSPERCI: BUSPASY TO OPTYMALNE ROZWIĄZANIE
Obowiązkiem Prezydenta Miasta Warszawy i podlegającego jej Zarządu Transportu Miejskiego jest zapewnienie mieszkańcom sprawnego przemieszczania się po mieście. Zgodnie z analizami takich naukowców jak prof. Suchorzewski z Politechnik Warszawskiej najlepszym sposobem na zaspokojenie potrzeb transportowych jest komunikacja zbiorowa: „na odcinku Alej Jerozolimskich, na którym wytyczony ma zostać buspas, w godzinach szczytu tylko w jednym kierunku podróżuje 4 – 4,5 tysiąca osób. Łącznie z tramwajami jest to aż 10 tysięcy pasażerów. W tym samym czasie trzema pasami jedzie 2 – 2,5 tysiąca osób, czyli czterokrotnie mniej niż komunikacją. Dzięki buspasowi 4 tysiące podróżnych zaoszczędzi czas, a „ucierpi” kilkuset użytkowników samochodów.”
Jak piszą A. Brzeziński i M. Rezow – „Celowość wprowadzania uprzywilejowania autobusów w ruchu ulicznym potwierdzają wyniki badań funkcjonowania wydzielonych pasów autobusowych. Na przykład analizy wykonane w marcu 2006 roku, po wprowadzeniu wydzielonego pasa autobusowego na ul. Modlińskiej w Warszawie (długość pasa 3 km) dowiodły, że zastosowane rozwiązanie umożliwiło skrócenie czasu przejazdu aż o 10 minut oraz zwiększyło liczbę pasażerów o ponad 30%”.
CO OBIECAŁ RATUSZ I DLACZEGO TEGO NIE ZREALIZOWAŁ?
Podobnego zadnia byli urzędnicy miejscy, którzy w roku 2009 przygotowali „Strategię Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy do 2015 roku i na lata kolejne, w tym Zrównoważony Plan Rozwoju Transportu Publicznego Warszawy”, opracowaną przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu (dawniej: Biuro Drogownictwa i Komunikacji) we współpracy z ekspertami zewnętrznym. Zakładała ona wytyczenie buspasów na następujących ulicach:
– Al. Jerozolimskie (odcinki Nowy Świat – Żelazna ZREALIZOWANY i pl. Zawiszy – wiadukt mostu Poniatowskiego – NIEZREALIZOWANY,
– ciąg ulic Ostrobramska – Trasa Łazienkowska – Wawelska (odcinek od ul. Płowieckiej do ul. Grójeckiej w obu kierunkach) – CZĘŚCIOWO
– ul. Świętokrzyska (odcinek Kopernika – rondo ONZ, w obu kierunkach) – METRO
– Wisłostrada (odcinek al. Witosa – ul. Łazienkowską) – NIEZREALIZOWANY
– ul. Towarowa (odcinek rondo Daszyńskiego – pl. Zawiszy) – NIEZREALIZOWANY
– na ul. Targowej pomiędzy al. Solidarności a al. Zieleniecką w obu kierunkach – CZĘŚCIOWO
– na ul. Radzymińskiej – przedłużenie istniejącego pasa autobusowego do ul. Łodygowej -CZĘŚCIOWO
– na ul. Puławskiej, pomiędzy ul. Karczunkowską a Poleczki (kierunek do centrum) – NIEZREALIZOWANY
– na ul. Dolina Służewiecka, pomiędzy ul. Nowoursynowską a al. Wilanowską, NIEZREALIZOWANY
– w al. Prymasa Tysiąclecia, pomiędzy ul. Wolską a rondem Zesłańców Syberyjskich NIEZREALIZOWANY,
– na ul. Bitwy Warszawskiej, pomiędzy ul. Grójecką a Al. Jerozolimskimi, w obu kierunkach NIEZREALIZOWANY,
– wzdłuż ciągu ulic Grochowska-Płowiecka, pomiędzy ul. Trakt Lubelski a rondem Wiatraczna, w obu kierunkach – NIEZREALIZOWANY,
– w Al. Solidarności, pomiędzy ul. Żelazną a pl. Bankowym, w obu kierunkach – ZREALIZOWANY,
– wzdłuż ciągu ulic Wolska-Połczyńska, pomiędzy ul. Sowińskiego a Ciepłownią Wola, w obu kierunkach – ZREALIZOWANY,
– w al. Krakowskiej, pomiędzy ul. Szyszkową a pętlą Okęcie, w obu kierunkach – NIEZREALIZOWANY,
– na ul. Marszałkowskiej, pomiędzy Al. Jerozolimskimi a pl. Konstytucji oraz na odcinku dojazdowym do pl. Bankowego – NIEZREALIZOWANY
– w Al. Armii Krajowej, na odcinku od ul. Żelazowskiej do ul. Wybrzeże Gdyńskie – CZĘŚCIOWO.
Również zarządzenie Nr 1615/2011 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 11 października 2011 r. dotyczące „realizacji usprawnień ruchu pojazdów transportu zbiorowego w m.st. Warszawie na drogach zarządzanych przez Prezydenta m.st. Warszawy” miało na celu sprawniejsze wytyczanie buspasów w Warszawie. Co stało się z obietnicami i planami strategicznymi? Zmiany są niewielkie, a komunikacja zbiorowa wciąż podporządkowana jest dużemu ruchowi samochodowemu (w większości jedna osoba w aucie) przez co podróż się wydłuża i nie jest komfortowa.
CO ROBI ZTM I DLACZEGO NIE TO CO POWINIEN?
Wydawałoby się, że Zarząd Transportu Miejskiego powinien robić wszystko aby autobusy w mieście były uprzywilejowane, bo w ten sposób oszczędza się czas podróżnych, paliwo i lepiej wykorzystuje dostępny tabor. Niestety ZTM odpowiadając mieszkańcom na wnioski o wprowadzenie buspasów potwierdza, zwraca uwagę na „przepustowość ciągów ulicznych” i odrzuca wnioski. Urzędnicy zapominają, o tym co wyżej wyliczył profesor Suchorzewski- dzięki buspasom przepustowość liczona w pasażerach zwiększa się i więcej osób może dojechać do celu.
Urzędnicy w odpowiedz na wnioski mieszkańców dodają: „nowe buspasy wytyczane są zasadniczo na jezdniach o przekroju trzech lub więcej pasów ruchu”. Przypomnijmy, że aż 67,8 % podróży w Warszawie odbywanych jest transportem publicznym i pieszo, a tylko 31,7 samochodami osobowymi (Warszawskie Badanie Ruchu, 2015). Oznacza to, że ZTM skazuje większość mieszkańców Warszawy na tkwienie w korkach. Przyznanie jednego pasa autobusom i jednego samochodom zrównoważyłoby dysproporcję.
Jak widać na powyższych przykładach służby podporządkowane Prezydent Warszawy nie usprawniają komunikacji po Warszawie. Może pora pociągnąć je do odpowiedzialności?
SIEĆ BUSPASÓW POMOŻE ROZWIĄZAĆ PROBLEMY TRANSPORTOWE MIASTA
W Warszawie 57 % podróży niepieszych odbywanych jest transportem miejskim. Większość z nich odbywa się liniami autobusowymi. Mieszkańcy muszą mieć do dyspozycji szybki i punktualny transport publiczny. Tylko wtedy będzie on atrakcyjny dla osób zastanawiających się nad rezygnacją z samochodu. Okazało się, że autobusy na buspasie mogą przewieźć więcej osób niż samochody osobowe na czterech pasach ruchu. To niedopuszczalne, że Zarząd Transportu Miejskiego, który powinien dbać o pasażerów blokuje wnioski mieszkańców o nowe buspasy. ZTM tłumaczy się przepustowością aut. My uważamy, że najważniejsze jest aby jak najwięcej mieszkańców Warszawy mogło przemieścić się w jak najkrótszym czasie. To właśnie umożliwiają buspasy.
Na naszej mapie znajdują się 3 kategorie buspasów:
– Buspasy konieczne do wytyczenia od zaraz – kolor czerwony;
– Buspasy, które powinny być wytyczone w najbliższej przyszłości – kolor pomarańczowy
– ulice, na których buspasy powinny zostać wytyczone w ciągu najbliższych lat, po analizach – kolor żółty.
Zalety tworzenia spójnej sieci buspasów na terenie Warszawy:
– Umożliwienie swobodnego przejazdu pojazdom komunikacji zbiorowej.
– Poprawienie punktualności autobusów.
– Oszczędności paliwa pojazdów komunikacji zbiorowej.
– Umożliwienie łatwiejszego przejazdu służbom ratunkowym oraz MTON.