Sieć tramwajowa w Warszawie do 2050 roku
Przygotowaliśmy kompleksową koncepcję rozwoju sieci tramwajowej. Postulujemy, aby jej rozbudowa była transportowym priorytetem inwestycyjnym miasta.
Postulujemy radykalną rozbudowę sieci tramwajowej w Warszawie do 2050 roku. Doprowadzenie transportu szynowego do osiedli pozbawionych tramwajów czy metra jest kluczowe dla zachęcenia większej liczby mieszkańców do przesiadki z samochodu do komunikacji miejskiej, a także walki ze smogiem i poprawy jakości przestrzeni miejskiej.
Rozbudowa sieci tramwajowej to nasz główny – obok buspasów i integracji kolei z siecią transportu publicznego – postulat transportowy dla Warszawy.
Przygotowaliśmy nasze propozycje w oparciu o wyniki Warszawskiego Badania Ruchu, oraz wnioski z raportu “Ogólna koncepcja perspektywicznego układu sieci tramwajowej w Warszawie” przygotowanego przez firmę CH2M HILL. Konsultowaliśmy się również z ekspertami ds. transportu i planowania przestrzennego (w tym z pracownikami Tramwaje Warszawskie).
Nasze propozycje prezentujemy na interaktywnej mapie poniżej. Zachęcamy do klikania i bawienia się mapą. Możecie włączyć dodatkowe warstwy z siecią kolejową i metrem, żeby zobaczyć lokalizację węzłów przesiadkowych.
Podtrzymujemy, że do 2023 powinna zostać rozpoczęta budowa 20 kilometrów nowych linii tramwajowych na Gocław, na Kasprzaka, do Wilanowa, na Modlińskiej, na Światowida, w alei Wilanowskiej ze Służewca do Dworca Południowego, na Zieloną Białołękę, na Trakcie Królewskim, z pętli Gocławek do węzła Marsa oraz Tramwajowej Obwodnicy Służewca.
Docelowo tramwaje powinny pojechać również:
do 2030
? w alei Wilanowskiej z Dworca Południowego do Wilanowa
? na Os. Ruda z pętlą i P+R na Wybrzeżu Gdyńskim
? na Czerniakowskiej bis przez wydłużenie odnogi z Gagarina aż do Trasy Siekierkowskiej, gdzie powinien powstać parking P+R.
? na krótkim odcinku łączącym Pragę (Kijowską) z Kamionkiem przez Lubelską (wraz z budową tunelu pod Dworcem Wschodnim) z przystankami połączonymi bezpośrednio z peronami Dworca Wschodniego. To rozwiązanie podobne do tego zastosowanego na nowym Dworcu Głównym w Wiedniu.
? na Przyczółkowej (Wilanowska – Vogla) wraz z P+R obsługującym Zawady, Powsin, Konstancin
? na Radzymińskiej (Dw. Wileński – P+R M1) wraz z P+R obsługującym Marki w rejonie centrum M1
? z osiedla Stegny do Wilanowskiej
? na ul. Powązkowskiej i gen. Maczka do pętli na ul. Brązowniczej na Chomiczówce
? na Puławskiej (Służew – Południowa Obwodnica Warszawy) wraz z budową P+R przy pętli
do 2040
? na ul Połczyńskiej do stacji metra Połczyńska
? z węzła Marsa do P+R PKP Wawer
? na al. Krakowskiej (P+R al. Krakowska – Południowa Obwodnica Warszawy) wraz z budową P+R przy pętli
? z pętli Winnica (Nowodwory) do Choszczówki, żeby zapewnić dojazd do kolei
? Tramwajową Obwodnicą Śródmieścia z Bródna do ronda Wiatraczna
? z Placu Wilsona na Żerań i Bródno (przez most tramwajowo-pieszo-rowerowy Krasińskiego)
? na Trasie Świętokrzyskiej od Warszawy Wschodnia do Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia (przez ulicę Kawęczyńską)
i Osiedla Wilno
? od Powązkowskiej do ul. Obozowej przy al. Prymasa Tysiąclecia
?Wybrzeżu Kościuszkowskim (na powierzchni), ulicą Wioślarską, Solec, Czerniakowską, Powsińską, Wiertniczą i Przyczółkową do ul. Vogla
?na ul. Racławickiej od al. Krakowskiej do Puławskiej z przejazdem tunelem do ulicy Dolnej i Beethovena do al. Jana III Sobieskiego
do 2050
? z Siekierek do Zerzenia przez Most na Zaporze z odnogą do Zawad
? na ul. Dźwigowej do rejonu ulicy Redaktorskiej
? na ulicy Instalatorów z przejściem do ul. Popularnej (rejon ulicy Wiktoryn)
? wzdłuż ulicy Idźkowskiego od al. Jana III Sobieskiego i dalej wzdłuż ulicy Gołkowskiej
? na ulicy Obrzeżnej i Kłobuckiej do stacji Warszawa Okęcie
? na Wybrzeżu Gdyńskim (od ul. Krasińskiego), Wybrzeżu Gdańskim,
? na ulicy Henryka Łasaka (lub innym korytarzem przez środek osiedla Las)
? na ulicy Zamienieckiej, Fieldorfa, mostem przez Wisłę, w rejonie ulicy Polskiej do Trasy Siekierkowskiej, następnie wzdłuż Trasy Siekierkowskiej, ul. Witosa i Sikorskiego do al. Wilanowskiej
? na Odolany do planowanej zajezdni na Przycach z Ordona i Sowińskiego oraz Mszczonowskiej
Rozbudowa sieci tramwajowej radykalnie poprawi komunikację w Warszawie i jest dużo bardziej efektywna niż budowa bardzo drogiego metra, które jest nie tylko bardzo kosztowne w budowie ale również w eksploatacji.
Budowa linii tramwajowych jest znacznie tańsza niż metra. Koszt budowy jednego kilometra linii metra wynosi 500 mln zł, a linii tramwajowej od 10 do 25 mln zł/km.