MJN przeciwko SLAPP
Dzięki działaniu MJN i innych organizacji społecznych problem SLAPPów (strategicznych pozwów przeciwko działalności publicznej) zostanie ograniczony!
W związku z dyrektywą Unii Europejskiej z kwietnia 2024 roku dotyczącą ochrony osób dotkniętych SLAPPami, Polska Grupa Robocza przeciw SLAPPom wystosowała listę propozycji zmian do prawa polskiego, które umożliwiłyby efektywne zapobieganie i przeciwdziałanie SLAPPom. Jako demokratyczna organizacja wspierająca oddolne zaangażowanie społeczne sprzeciwiamy się wszelkim formom zastraszania i uciszania krytyków zajmujących głos w debacie publicznej. Z tego względu podpisaliśmy się pod apelem Grupy i prezentujemy poniżej uzasadnienie konieczności przeciwdziałania SLAPPom.
SLAPP, to strategiczny pozew przeciwko działalności publicznej, z angielskiego strategic lawsuit against public participation. Określa się nim formę prawnego nękania i uciszania osób otwarcie zaangażowanych w tematy dotyczące dobra społecznego. Najczęściej prawne zastraszanie dotyka dziennikarzy, aktywistów i pracowników NGOsów, ale też obywateli aktywnie udzielających się w życiu danej społeczności.
Pisaliśmy o SLAPPach w sierpniu 2022 roku, kiedy Dom Development wytoczył pozew naszemu członkowi, Stefanowi Gardawskiemu w sprawie inwestycji przy ul. Stanisława Augusta w Warszawie. Stefan otwarcie wypowiadał się o zaniedbaniu obowiązków urzędników miejskich wobec dewelopera. Dom Development pozwał Stefana za naruszenie dóbr osobistych w postaci dobrego imienia i renomy. W praktyce sprawa wygląda tak, że deweloper, który w 2021 r. odnotował 325 milionów zysku, pozywa mieszkańca Warszawy za trzy tweety z konta obserwowanego przez 387 osób. Pisma przedsądowe, zamiast zostać skierowane na adres stowarzyszenia lub adres prywatny Stefana, zostały dostarczone do jego miejsca pracy.. W konsekwencji działań powoda, Stefan został obciążony kosztami związanymi z prowadzeniem sprawy w sądzie i nadal potrzebuje wsparcia finansowego na pomoc prawną. LINK DO ZBIÓRKI
Na przykładzie opisanej przez nas sprawy Stefana, gołym okiem widać cechy pozwów mających na celu zastraszenie działaczy i zaniechanie działań społecznych. Znaczna przewaga finansowa powoda nad oskarżonym, pozywanie osoby indywidualnej nawet gdy działa z ramienia organizacji lub redakcji, chwiejna podstawa prawna pozwu to cechy SLAPPów wymienione wraz z innymi w raporcie CASE (Coalition Against SLAPPs in Europe). Polska według raportu zajmuje niechlubne pierwsze miejsce z 128 SLAPPami zarejestrowanymi do 2022 roku. Watch Dog podkreśla, że ze względu na naturę SLAPP, ich dokładna liczba pozostaje niedoszacowana. Oskarżeni mogą bać się lub nie chcieć informować o pozwie opinię publiczną albo po prostu nie zdawać sobie sprawy, że wytoczony im proces ma charakter SLAPPu. W raporcie CASE można znaleźć dokładne informacje o cechach charakterystycznych dla SLAPP. Na ich podstawie organizacje stojące na straży wolności słowa (np. Index on Censorship) przygotowały kwestionariusze, pomagające rozpoznać, czy mamy do czynienia ze SLAPPem.
Dyrektywa Unii
W kwietniu 2024 roku Unia Europejska podpisała dyrektywę antyslappową, która ma na celu ochronę osób uczestniczących w publicznej działalności przed ewidentnie bezzasadnymi roszczeniami lub nadużywaniem procedur sądowych. Kraje członkowskie mają dwa lata, by wdrożyć ją w systemy prawne.
Implementacja dyrektywy wymaga jednak gruntownych zmian w systemie prawnym. W związku z tym Polska Grupa Robocza przeciw SLAPPom, w tym HFPC wraz z ARTICLE 19 i Siecią Obywatelską Watchdog Polska przedstawiły dokument z postulatami i propozycjami zmian prawnych umożliwiających ochronę osób angażujących się w debatę publiczną.
Wymienione postulaty to:
- Gwarancje ochrony przed slappami nie mogą być ograniczone tylko do postępowań cywilnych, w szczególności konieczne jest uwzględnienie prawa karnego.
- Wprowadzenie odpowiednio obszernego katalogu przesłanek wskazujących, że celem postępowania jest tłumienie debaty publicznej.
- Objęcie prawem anty–slapp spraw krajowych.
- Konieczność zastosowania szerszych przesłanek w kontekście mechanizmu wczesnego oddalenia spraw.
- Wprowadzenie wszystkich środków zaradczych przewidzianych w dyrektywie.
- Wykluczenie legitymacji czynnej skarbu państwa i jednostek samorządu terytorialnego w sprawach o ochronę dobrego imienia.
- Dekryminalizacja zniesławienia i znieważania.
- Szersze zmiany w ramach prawa karnego materialnego.
Rozwinięcie oraz dokładne uzasadnienie postulatów można znaleźć tutaj.
Wyrażamy swoje poparcie dla powyższych postulatów. Wdrażanie dyrektywy anty-SLAPPowej wraz z niezbędnym dostosowaniem prawa powinno znaleźć się wśród priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości, szczególnie w obliczu zatrważającej liczby SLAPPów zarejestrowanych w Polsce w ostatnich latach. SLAPPy uderzają nie tylko w media i pojedyncze osoby, lecz także w demokrację.
Tekst: Olga Turno