Święto ulicy Wilczej 2018
W sobotę 29 września już po raz drugi Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zorganizowało Święto Ulicy Wilczej. Mieszkańcy Warszawy mogli odkryć uroki tej ulicy od rana do wieczora, buszując pośród lokalnych kawiarenek, restauracji i sklepów, a także biorąc udział w licznych atrakcjach kulturalnych przygotowanych przez osoby, dla których Wilcza to coś więcej niż tylko ulica.
500 lat Wilczej
Ulicę Wilczą można z pewnością zaliczyć do najbardziej urzekających w Śródmieściu. Pierwotnie była drogą pośród pól należących w XV w. do rodziny Wilków i określaną jako Wilcze lub Na Wilczem. W XVIII w. na krótko przeobraziła się w ulicę Kałęczyńską, aby niedługo później oficjalnie stać się ulicą Wilczą. Budowa kamienic rozpoczęła się tu w XIX w., a już sto lat później stare budynki zastąpiono wyższymi. Mimo że zabudowa ulicy ucierpiała w II wojnie światowej, kamienice zachowały się w na tyle dobrym stanie, że większość z nich odremontowano. Wystarczy się rozejrzeć, by poczuć klimat i nastrój przedwojennej Warszawy.
Wilcza świętuje
Będziemy świętować ze znanymi artystami, varsavianistami, społecznikami oraz właścicielami sklepów, kawiarenek i restauracji. W lokalach oznaczonych logo wilka będzie można otrzymać ulotki Święta z mapkami, a obsługa chętnie udzieli szczegółowych informacji o imprezie. Na wszystkich, którzy przyjdą tego dnia na Wilczą, czekać będą koncerty uliczne, wystawy, pokazy, warsztaty, wycieczki z przewodnikiem, degustacje i wiele innych ciekawych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Co więcej, dla gości przygotowano coś ekstra. Podczas Święta będzie można zbierać specjalne naklejki – wilcze łapki. Za zebranie określonej ich liczby każdy otrzyma nagrodę – niespodziankę z wilkiem!
Oto kilka przykładów atrakcji, które organizujemy:
Atrakcje dla mieszkańców
14.00: Kolektyw Syrena (Wilcza 30) serdecznie zaprasza do Café Kryzys na „Poznaj swojego sąsiada”, czyli obiad dla mieszkańców ulicy Wilczej, „co łaska”
Atrakcje dla dzieci
Na życzenie rodziców, zorganizowaliśmy w tym roku sporo zajęć dla dzieci, a Wilcza zamieni się w prawdziwy plac zabaw:
10.00–13.30: Zajęcia sportowe i plastyczne w Szkole Podstawowej nr 1, Wilcza 53
13.00–17.00: Kącik zabaw dla dzieci w Trattoria Rucola (Krucza 6) i Chmeli-Suneli (Wilcza 26)
Kultura
16.00: spacer ze znanym varsavianistą, Grzegorzem Miką, który będzie opowiadał o historii Wilczej (start: Wilcza 1)
18.00: Projekcja filmu o Wilczej 11, słynnej kamienicy artystów i jej mieszkańcach, w Południku Zero (Wilcza 25)
19.00: Koncerty trzech zespołów w Kolektywie Syrena (Wilcza 30)
19:00: Projekcja filmu na podwórku Fundacji Rozwoju Kinematografii (Wilcza 27B) jeśli na to pozwoli pogoda
Sklepy i gastronomia
Wiele lokali przy ulicy Wilczej proponuje w tym dniu specjalne menu i promocje, na które również zapraszamy:
Secado: specjalne drinki „Wilk” i „Owca”
Trattoria Rucola: 4 drinki z wilkiem w nazwie
Tahina: warsztaty parzenia kawy
Sokotra: kuchnia jemeńska, menu 5-10-15 zł
Znajomi Znajomych: zestaw skrzydełka i frytki „na drogę” za 15 zł
Chmeli-Suneli: warsztaty lepienia chinkali
Poznaj swojego sąsiada
W codziennym pędzie wielu mieszkańców przemierza miasto, nie zwracając szczególnej uwagi na to, co ich otacza. Zachęcamy wszystkich warszawiaków, w szczególności mieszkańców i wspólnoty mieszkaniowe Śródmieścia, by w chwili oddechu odkryli Śródmieście na nowo. Święto ulicy Wilczej organizujemy w samym sercu miasta, by być jak najbliżej sąsiadów, my, którzy tu mieszkamy, pracujemy i spędzamy wolny czas. Każdy, kto 29 września odwiedzi tę część Śródmieścia, pozna ciekawe i magiczne miejsca tworzone z ogromną pasją. Wszyscy mieszkańcy Warszawy spragnieni wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, pysznego jedzenia i zabawy od rana do wieczora, z pewnością na długo zapamiętają ten dzień!