Raquel Rolnik
Urbanistka i profesorka z São Paulo. Jako wysłanniczka Rady Praw Człowieka ONZ przebadała problemy mieszkaniowe od Stanów Zjednoczonych, przez Izrael i Rwandę po Algierię. Od lat udowadnia, jak ważne jest prawo do mieszkania.
Raquel Rolnik jest profesorką, architektką i planistką miejską z São Paulo. Przez lata piastowała różne stanowiska w administracji publicznej na szczeblu lokalnym i krajowym. Między innymi przez cztery lata zajmowała pozycję Narodowego Sekretarza Programów Urbanistycznych w brazylijskim Ministerstwie Miast. Ma ponad 35 lat doświadczenia akademickiego oraz planistycznego. Zajmuje się tematyką planowania miejskiego, zarządzania gruntami miejskimi oraz mieszkalnictwem.
W 2008 roku została mianowana przez ONZ Specjalną Sprawozdawczynią ds. proporcjonalnej polityki mieszkaniowej (adequate housing) i sprawowała tę funkcję przez 6 lat.
Obecnie działa w stworzonym przez siebie w 2019 laboratorium badawczym, którego flagowym projektem jest mapa eksmisji w São Paulo (Observatory of Evictions). Jesteśmy przekonani, że w Warszawie zwróciłaby uwagę na proceder reprywatyzacji.
Jest autorką wielu artykułów oraz kilku książek o tematyce miejskiej. Najnowsza z jej publikacji została właśnie przetłumaczona na język angielski: Urban Warfare: Housing and Cities in the Age of Finance. Praca ta zajmuje się problemem finansjalizacji mieszkalnictwa i jest krytyczką neoliberalnej polityki finansowej, która według autorki spowodowała pogłębienie problemu bezdomności i wywłaszczeń na całym świecie.
Raquel Rolnik można obserwować na Facebooku i na Twitterze.
Construtoras enfim vão respeitar o Plano Diretor. Expira em um mês dispositivo que permitia construir grandes apartamentos com várias garagens ao longo dos corredores de ônibus e no entorno das estações de metrô – https://t.co/0teI7jN0wL (foto: divulgação) pic.twitter.com/Yjb8YDhXaE
— Raquel Rolnik (@raquelrolnik) February 21, 2019
Pojawiła się również w filmie Bikes vs Cars (2015, reż. Fredrik Gertten)
Raquel Rolnik [TYPOWA MIEJSKA AKTYWISTKA] to siódmy z cyklu artykułów, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, przybliżających sylwetki wyjątkowych kobiet, aktywistek, które zmieniły oblicza swoich miast. Szósty o Izie Rutkowskiej ukazał się 17 marca.